A z książką „Filipa Mareri – święta od serca” było tak…

Podróżowaliśmy niegdyś z grupką znajomych po Włoszech „śladami Świętych”. O św. Filipie nigdy nie słyszeliśmy. Podczas podróży, do ks. Michała, który jechał z nami i umieszczał fotorelację na facebooku napisał pewien ksiądz: „jesteście coraz bliżej mnie…”. Kierowani ciekawością i otwarci na nowe miejsca i ludzi postanowiliśmy „odbić” z zaplanowanej trasy i odwiedzić ks. Tomka, który jak się okazało był proboszczem parafii w Borgo San Pietro.

Zajechaliśmy tam około północy i gdy parkowaliśmy pod dużą figurą siostry zakonnej (byłem przekonany, że to św. Siostra Faustynka) wystartował pokaz sztucznych ogni. Okazało się, że trwała wielka fiesta w parafii, która na co dzień, w sposób szczególny czci św. Filipę Mareri, która urodziła się i żyła w tym regionie. Proboszcz tego miejsca, ks. Tomasz Chlebowski serdecznie nas gościł przez kilka dni, a Matka Generalna Instytutu Sióstr Franciszkanek od św. Filipy Mareri s. Matka Margherita Pascalizi FSFM (która już teraz mamy nadzieję jest w Niebie i przybija piątkę ze św. Filipą) wręczyła nam relikwie I stopnia św. Filipy Mareri z prośbą, abyśmy szerzyli kult św. Filipy w Polsce.

Cała podróż zaowocowała serdeczną znajomością z ks. Tomaszem Chlebowskim, który opowiedział nam piękną historię życia św. Filipy. Opowiadał w tak przejmujący sposób, że zaczęliśmy namawiać by napisał książkę. Okazało się, że obiecał już Filipie (mawia, że to jego narzeczona 🙂 ) napisanie dziełka. Obiecaliśmy, że pomożemy w jego wydaniu. I tak oto drogi czytelniku książka ujrzała światło dzienne i jest już dostępna. 🙂

Święta Filipa jest pierwszą świętą kobietą franciszkanką, została świętą jeszcze za życia św. Klary z Asyżu (zachowała się bulla papieża Innocentego). Jest specjalistką od naprawy Serca i przywracania wzroku, zachowało się wiele świadectw uzdrowień, do dziś pielgrzymują do Jej grobu pielgrzymi. Podczas ekshumacji, po ponad 400 latach od Jej śmierci okazało się, że Serce św. Filipy Mareri nie uległo rozkładowi, do dziś ten cud można oglądać w specjalnym kryształowym relikwiarzu złożonym przy Jej grobie w kaplicy w Borgo San Pietro.

Zachęcamy Cię do zaprzyjaźnienia się ze św. Filipą Mareri, która dla Pana Jezusa zostawiła potężną fortunę, poświęciła się ubogim, nie pozwoliła wydać się za mąż uciekając do groty, gdzie wraz z towarzyszkami rozpoczęła życie pełne modlitwy i wyrzeczeń.

 

Książka zawiera również wywiad z długoletnią Matką Generalną Instytutu Sióstr Franciszkanek od św. Filipy Mareri s. Margheritą Pascalizi FSFM. To ostatni wywiad, jakiego udzieliła przed śmiercią. Przeprowadził go autor książki – ks. Tomek.