Przewodnik dla młodzieży na drodze pobożności chrześcijańskiej autorstwa świętego Jana Bosco

Chwała Jezusowi i Maryi Przenajświętszej!

Przewodnik dla młodzieży na drodze pobożności chrześcijańskiej autorstwa świętego Jana Bosco

Z radością oddajemy to pożyteczne dziełko adresowane do młodzieży. Wiele dobrego wniesie również u rodziców, katechetów i wychowawców.

O jak dobrze byłoby pobożny Czytelniku, aby te treści i rady trafiły do młodzieży.
Napisał je wiele lat temu wielki ich przyjaciel – św. Jan Bosco.
Na zaledwie 81 stronach małej książeczki z wielką miłością porusza m.in. kwestie:
– dlaczego Pan Bóg tak bardzo kocha młodzież?
– jakimi podstępami szatan ją łudzi ?
– co młodzież powinna czynić?
– czego powinna unikać?
– jak zachowywać się w czasie pokus?
– o wyborze drogi życia – jak wybrać?

Do młodzieży!

Dwa są główne podstępy, którymi szatan usiłuje Was odciągnąć od cnoty.
Pierwszym jest przedstawianie jej, że aby służyć Bogu, trzeba wyrzec się zabaw i przyjemności. Tak jednak nie jest, moi drodzy. Przedstawię Wam tu sposób życia chrześcijańskiego, który będzie dla Was źródłem prawdziwej radości i zadowolenia, abyście ze świętym prorokiem mogli służyć Panu w wesołości: Służcie Panu z weselem (Ps 100, 2). Ten jest bowiem cel tej książeczki: nauczyć Was służyć Bogu i być wesołymi.
Drugim podstępem szatana jest łudzenie Was nadzieją długiego życia i nawrócenia się w starości lub na łożu śmierci. Strzeżcie się tych złudzeń, moi drodzy, bo wielu już przez nie zginęło na wieki. Któż może zapewnić nas, że dożyjemy późnego wieku? Któż zawrze przymierze ze śmiercią, aby czekała na niego, aż się zestarzeje? Tak życie, jak śmierć są w ręku Boga, który rozporządza nimi według swej świętej woli.
Przedstawię Wam w tej książeczce przystępnie i treściwie sposób życia, dzięki któremu staniecie się pociechą Waszych rodziców, chlubą Ojczyzny, dobrymi obywatelami kraju tu na ziemi, a po śmierci szczęśliwymi dziedzicami Nieba.

Św. Jan Bosco